Lightfoot Inc a software development firm has stock outstand
Lightfoot Inc., a software development firm, has stock outstanding as follows: 30,000 shares of cumulative preferred 4% stock, $25 par, and 38,000 shares of $50 par common. During its first four years of operations, the following amounts were distributed as dividends: first year, $11,400; second year, $18,900; third year, $88,580; fourth year, $128,040. Calculate the dividends per share on each class of stock for each of the four years. Round all answers to two decimal places. If no dividends are paid in a given year, enter \"0\". 1st Year 2nd Year 3rd Year 4th Year
Preferred stock (dividend per share)
Common stock (dividend per share)
Solution
Dividend distribution:
Year
Total Dividend Amount
Preferred
Common
1st
$11,400
$11,400
$0
2nd
$18,900
$18,900
$0
3rd
$88,580
$59,700
$28,880
4th
$128,040
$30,000
$98,040
Computation of Dividends per share:
Year
1st
2nd
3rd
4th
Preferred Stock (Dividend per share)
$0.38
$0.63
$1.99
$1.00
Common Stock (Dividend per share)
$0.00
$0
$0.76
$2.58
Explanation:
First dividend is paid to Preferred stock and then remaining dividend goes to common share holder. For cumulative preferred stock, any deficiency in dividend is carries over to subsequent years and is added to that year\'s dividend.
Preferred Dividends per year = 30,000 x 0.04 x $ 25 = $ 30,000
Preferred Dividends paid in year 1st = $ 11,400
Dividend per share = Total dividend paid /No. of shares = $ 11,400/30,000 = $ 0.38
Preferred Dividends deficiency in year 1st = $ 30,000 – $ 11,400 = $ 18,600
Preferred Dividends paid in year 2nd = $ 18,900
Dividend per share = $ 18,900 /30,000 = $ 0.63
Preferred Dividends deficiency on year 2nd = $ 30,000 – $ 18,900 = $ 11,100
Preferred Dividends paid in year 3rd = $ 30,000 + $ 18,600 + $ 11,100 = $ 59,700
Dividend per share = $ 59,700/30,000 = $ 1.99
Preferred Dividends paid in year 4th = $ 30,000
Dividend per share = $ 30,000/30,000 = $ 1
As the Dividend was insufficient for preferred stocks, common stocks holder was not paid any dividend during fist two years.
Common Dividends paid in year 3rd = $88,580 - $ 59,700 = $ 28,880
Dividend per share = Total dividend paid /No. of shares = $ 28,880/38,000 = $ 0.76
Common Dividends paid in year 4th = $ 128,040 - $ 30,000 = $ 98,040
Dividend per share = $ 98,040 /38,000 = $ 2.58
| Year | Total Dividend Amount | Preferred | Common |
| 1st | $11,400 | $11,400 | $0 |
| 2nd | $18,900 | $18,900 | $0 |
| 3rd | $88,580 | $59,700 | $28,880 |
| 4th | $128,040 | $30,000 | $98,040 |


