Caspers is analyzing a proposed expansion project that is mu
Solution
Initial investment = cost of facility + net working capital
Initial investment = 17,200,000 + 687,000 = $17,887,000
Annual depreciation = 17,200,000 / 20 = 860,000
Operating cash inflows from year 1 to 20 = 2,780,000
Non operating cash flow in year 20 = salvage value + net working capital - tax( salvage value - book value)
Non operating cash flow in year 20 = 1,300,000 + 687,000 - 0.33 ( 1,300,000 - 0)
Non operating cash flow in year 20 = $1,558,000
Cost of equity = (D1 / share price) + growth rate
Cost of equity = [( 1.84 ( 1.035) / 49] + 0.035
Cost of equity = 0.073865 or 7.3865%
Cost of preferred shares = Annual dividend / preference share price
Annual dividend = 0.12 * 100 = 12
Cost of preferred shares = 12 / 98
Cost of preferred shares = 0.122449 or 12.2449%
Price of bond = 102% of 1,100,000 = $1,122,000
Number of periods = 16 * 2 = 32
Coupon payment = 0.09 * 1,100,000 = 99,000 / 2 = 49,500
Before tax cost of debt using financial calculator = 8.7652%
Keys to use in a financial calculator: PV = -1,122,000, FV = 1,100,000, N = 32, PMT = 49,500, CPT I/Y
After tax cost of debt = 0.087652 ( 1 - 0.33)
After tax cost of debt = 0.058727 or 5.8727%
Market value of common stock = 60,000 * 49 = 2,940,000
market value of preferred stock = 10,000 * 98 = 980,000
Market value of debt = 1,122,000
Toal market value of capital structure = 2,940,000 + 980,000 + 1,122,000 = 5,042,000
Weight of common stock = 2,940,000 / 5,042,000 = 0.5831
Weight of preferred stock = 980,000 / 5,042,000 = 0.1944
Weight of debt = 1,122,000 / 5,042,000 = 0.2225
WACC = weight of common stock * cost of common stock + weight of preferred stock * cost of preferred stock + weight of debt * cost of debt
WACC = 0.5831 * 0.073865 + 0.1944 * 0.122449 + 0.2225 * 0.058727
WACC = 0.043071 + 0.023804 + 0.013067
WACC = 0.079942 or 7.9942%
Project\'s cost of capital = 7.9942 + 3 = 10.9942%
Present value of operating cash flows = Annuity * [ 1 - 1 / ( 1 + R)n] / R
Present value of operating cash flows = 2,780,000 * [ 1 - 1 / ( 1 + 0.109942)20] / 0.109942
Present value of operating cash flows = 2,780,000 * 7.96635
Present value of operating cash flows = $22,146,451.71
Present value of non operating cash flow = 1,558,000 / ( 1 + 0.109942)20
Present value of non operating cash flow = $193,446.8876
NPV = Present value of cash inflows - present value of cash outflows
NPV = 22,146,451.71 + 193,446.8876 - 17,887,000
NPV = 4.507 million
Accept, the NPV is $4.507 million

