Information on Gerken Power Co is shown below Assume the com
Information on Gerken Power Co., is shown below. Assume the company’s tax rate is 35 percent.
9,500 9 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 99 percent of par; the bonds make semiannual payments.
13,000 shares of 5.75 percent preferred stock outstanding, currently selling for $97.00 per share.
Required:
Calculate the company\'s WACC. (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
WACC %
| Debt: | 9,500 9 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 99 percent of par; the bonds make semiannual payments. | |
| Common stock: | 220,000 shares outstanding, selling for $84.00 per share; beta is 1.25. | |
| Preferred stock: | 13,000 shares of 5.75 percent preferred stock outstanding, currently selling for $97.00 per share. | |
| Market: | 7% market risk premium and 4.8 percent risk-free rate. |
Solution
Gerken Power Co. Calculate the company\'s WACC. KWACC = (WE x KE) + (WD x KDafter tax) + (WP x KP) In which: KWACC = Weighted average cost of capital WE = Market value weight of Common Stock KE = Cost of Equity (Common stock) WD = Market value weight of Debt KDafter tax = After-tax cost of debt WP = Market value weight of Preferred Stock KP = Cost of Preferred Stock Market value of debt = 9,500 x ($1,000 x 99%) = 9,500 x $990 = 94,05,000 Market value of common stock = 220,000 x $84 = 18480000 Market value of preferred stock = 13,000 x $97 = 1261000 Total market value of firm = Market value of debt +Market value of common stock + Market value of preferred stock = $9,405,000 + $18,480,000 + $1,261,000 = $29,146,000 Market value weight of Debt (WD) = Market value of debt / Total market value of firm = $9,405,000 / $29,146,000 = 0.322686 Market value weight of Common Stock (WE) = Market value of common stock / Total market value of firm = $18,480,000 / $29,146,000 = 0.634049 Market value weight of Preferred Stock (WP) = Market value of preferred stock / Total market value of firm = $1,261,000 / $29,146,000 = 0.043265 Before tax Cost of Debt (KD before tax) = ($45 x A.P.V.F50 R%) + ($1,000 / (1 + R%)50) = 4.55% YTM = 4.55% × 2 = 9.10% And the aftertax cost of debt is:R D = (1 – .35)(.091) = 0.05914 The cost of preferred stock is: R P = $5.75/$97 R P = 5.93% Now we have all of the components to calculate the WACC. The WACC is: WACC = 0.091(0.322686) + 0.1355(0.634049) + 0.0593(0.043265) = 0.117849 or 11.78% Now, we can find the cost of equity using the CAPM. The cost of equity is: R E = 0.0480 + 1.25(0.07) = 0.1355