Yosemite Enterprises 2016 and 2017 Partial Balance Sheets As
Solution
a) Owner\'Equity for 2016 is
Owner\'s Equity = Total Assets - Total Liability
= (Current Assets+Net Fixed Assets) - (Current Liability+L/T Debt)
= ($1000+$6000) - ($600+$4000)
= $7000 - $4600
= $2400
Owner\'s Equity For 2017
Owner\'s Equity = Total Assets - Total Liability
Owner\'s Equity = (Current Assets+Net Fixed Assets) - (Current Liability+L/T Debt)
Owner\'s Equity = ($1800+$9000) - ($800+$7000)
Owner\'s Equity =$10800-$7800
Owner\'s Equity = $3000
b) Change in Net Working Capital For 2017
Working Capital For 2016 = Current Assets - Current Liability
= $1000 - $600
= $400
Working Capital For 2017 = Current Assets - Current Liability
= $1800-$800
= $1000
Change In Working Capital In 2017 = Working Capital For 2017 - Working Capital for 2016
= $1000 - $400
= $600
c) Calculation of operating cash flow for 2017
For Operating Cash flow we have to calculate Net profit before taxation, and extraordinary item
= Sales - Costs - Depriciation - Interest Paid
= $40000 - $30000 - $2000 - $400
= $7600
Now,
Operating Cash Flow statement :
Net profit before taxation, and extraordinary item $7600
ADD : Depriciation $2000
ADD : Interest Paid $400
Operating profit before working capital changes $10000
Increase in current assets ($800)
Increase in current liability $200
Cash generated from operations $9000
Less : Income tac Paid (7600*21%) $1596
Net cash from operating activities $7404
d) Calculation of net capital spending
Opening Fixed Assets $6000
Add : Purchase $6000
Less : Depriciation ($2000)
Less : Closing Fixed Assets ($9000)
Fixed Assests Sold During the year $1000
Net Capital Spending in 2017 is = Closing fixed assets - Opening fixed assets + Depriciation
= $9000 - $6000 + $2000
= $5000
e) Cash Flow From Assets = Operating Cash Flow - Capital Spending Addition to Net Working Capit
= 7404 - 5000 - 600
= $1804
f) Cash flow to the creditors
= Interest Expense - Ending long term Debts + Begning long term debts
= 400 - 7000+ 4000
= -2600
Long term debt paid off by yosemite is
= Opening L/T Debts +Debt Raised - Closing L/T Debt
= 4000 + 4000 - 7000
= $1000
| = 7404 - 5000 - 600 = $1804 f) Cash flow to the creditors = Interest Expense - Ending long term Debts + Begning long term debts = 400 - 7000+ 4000 = -2600 Long term debt paid off by yosemite is = Opening L/T Debts +Debt Raised - Closing L/T Debt = 4000 + 4000 - 7000 = $1000 |


