Please analyze from the perspective of finance the choice of
Solution
As per the assumption consider that after 5 years the property if buyed will be sell by the owner with opportunity cost of 8%
Your formula to calculate the present value of cash flows is PV= (1/1+R)N
Your inputs are correct but the formula stood what said above and also you have taken $900 per year to calculate the annuity value which is not correct as the $900 is per month rent, accordingly the rent per annum will be $10800
Therefore the calculation for the outflow of rental value for the period of Five years will be
Rent per annum = $10800
PVAF which is total of {( 1/1.08)1 + (1/1.08)2 + (1/1.08)3 ............+(1/1.08)5 }for period of Five years will be = 3.993 taking 3 decimal value
PVAF of Rental outflow = 10800*3.993= 43124.40
Now,
If you buy the house the option will be calculated as under
Present value of the House to purchase is $ 200000
Considereing inflation to be 3% for the next five years i.e. 3% each year then the value of the house after 5 years will be = 200000(1+3/100)5 = $ 231855
Outflow of the cash will be as under for the next five years:-
Year Outflow ($) PVF Present Value of the Outflow Amount
0 42000(40000+2000) 1 42000
1-5 (3000+(80*12=960)=3960) 3.993 15812.28
5 6000 0.681 4086
5 (231855) 0.681 (157893.26) negative as its inflow of sale
Option I
Fixed Rate Mortgage per year = $5540
PVAF of 5 years= $ 5540*3.993= 22121.22
Balance Mortgage amount left to be paid = 5540*30=166200-27700(5540*5)=138500
PVF of balance amount $ 138500 as on today = 138500*.681= 94318.50
Total outflow of the cash if buying the house at Fixed Mortgage Rate
= 42000+15812.28+4086+22121.22+94318.50-157893.26
=20444.74
Option II
Floating Rate Mortgage per year = $ 32922
PVAF of Mortgage for period of Five years= 32922*3.993= 131457.546
Total outflow of the cash if buying the house at Floating Mortgage Rate
=42000+15812.28+4086+131457.546-157893.26
=35462.57
Option i is better for buying i.e. 30 years of Fixed Mortgage Rate
From cash outflow Rental $41923.46 or Buying $20444.74
Buying is better than rental at the opportunity cost of 8%

