1 A company issued 100 5year bonds with a par value of 16000

1/ A company issued 10.0%, 5-year bonds with a par value of $160,000. The market rate when the bonds were issued was 11.0%. The company received $153,969.90 cash for the bonds. Using the effective interest method, the amount of interest expense for the second semiannual interest period is:

Multiple Choice

$8,000.00.

$8,494.10.

$8,468.34.

$16,000.00.

$16,962.44.

2/ A corporation issued 8% bonds with a par value of $1,080,000, receiving a $36,000 premium. On the interest date 5 years later, after the bond interest was paid and after 40% of the premium had been amortized, the corporation purchased the entire issue on the open market at 99 and retired it. The gain or loss on this retirement is:

Multiple Choice

$0.

$10,800 gain.

$10,800 loss.

$32,400 gain.

$32,400 loss.

Solution

Solution 1:

Bond initial market price = $153,969.90

Market rate = 11%

Interest to be recognized for first semi annual period = $153969.90*11%/2 = $8,468.34

Interest received for first semi annual period = $160,000*10%/2 = $8,000

Balance of bond after 1st period = $153,969.90 + $8,468.34 - $8,000 = $154,438.24

Interest to be recognized for 2nd semi annual period = $154,438.24*11%/2 = $8,494.10

Solution 2:

Premium on bond = $36.000

Premium amortized up to 5 years = $36,000*40% = $14,400

Balance premium = $36,000 * 60% = $21,600

Corporation purchased entire issue in open market at 99, hence total payment made for bond at retirement = $1,080,000*99% = $1,069,200

Gain on retirment = $1,080,000 - $1,069,200 +$21,600 = $32,400

1/ A company issued 10.0%, 5-year bonds with a par value of $160,000. The market rate when the bonds were issued was 11.0%. The company received $153,969.90 cas

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site