Current Students Unive X Upload Assignment Ac Connect How to

Current Students! Unive X Upload Assignment. Ac)· Connect How to take a sc Secure https://newconnect mheducation.com flow connect.html?isReg:true&returnUrl;=https%3A%2F%2Fconnect.mheducation.com%2Fpaamweb%2Findex.html%23%2Fregi a Chapter 2 Homework Help Save & Exit Submit Check my work 2 Net Income Total Assets Total Liabilities Total Equity Where can you go to find each of your answers? Apr 1 Clerk invested $122.000 cash 8long with ofice equipment valued at 33,000 in the company in axchange for common stoak. Apr. 2 The company prepaid $17.400 oosh for 12 montha rant for otmice space. The company\'s poliacy record prepaid erpenie in balanc sheet accounts. 0S55.000S 0155.000 poinss 155,000 155,000 Apr. 3 Tine company made credit purchasea for 0400 in offce equipment and $5,000 in ofmce supplies Payment due within 10 deys Book Apr The company completed a $3.200 project for a c ent. who must pay within 30 days Print Apr. The company completed $13.000 pro est for a client who must pay within 30 days Apr. 13 The company paid $14,400 cash to setle the account payab e oreated on Aprl 3 References Apr. 19 The company paid $5,780 cash for the pram um on a 12-month inaurance policy. Tha company\'spoicy is to record prepaid expenses in balance sheet sccounts Apr. 22 The company reeed 37,800 cash as partal payment for the work completed on April Apr. 26 The company completed work for another e ant for r 55,300 on cradt Apr. 28 The company paid $8,100 cash in dividends. Apr. 29 The company purchased $2.000 of dditional office aupplies on credit Apr. 30 The company paid 33,100 sh for his month\'s utlity bill Balance Sheet FS Impact

Solution

Total Assets = Total liability + Total equity + net income

122000 + 33000

= 155000

155000 + 17400 + (17400)

= 155000

155000 + 9400 + 5000

=169400

9400 + 5000

= 14400

169400 + 8200

=177600

8200+13000

=21200

177600 + 13000

= 190600

190600 - 14400

=176200

14400 - 14400

= 0

176200 - 5780 + 5780

=176200

176200 + 7800 - 7800

= 176200

21200 + 5300

=26500

176200 + 5300

=181500

26500 - 8100

=18400

181500 - 8100

=173400

173400 + 2000

=175400

0 + 2000

= 2000

18400 - 3100

= 15300

175400 - 3100

= 172300

Transaction : Net income Total Assets Total liabilities Total Equity
April 1: 0

122000 + 33000

= 155000

0 155000
April 2: 0

155000 + 17400 + (17400)

= 155000

0 155000
April 3: 0

155000 + 9400 + 5000

=169400

9400 + 5000

= 14400

155000
April 8: 8200

169400 + 8200

=177600

14400 155000
April 9:

8200+13000

=21200

177600 + 13000

= 190600

14400 155000
April 13 : 21200

190600 - 14400

=176200

14400 - 14400

= 0

155000
April 19: 21200

176200 - 5780 + 5780

=176200

0 155000
April 22 : 21200

176200 + 7800 - 7800

= 176200

0 155000
April 25:

21200 + 5300

=26500

176200 + 5300

=181500

0 155000
April 28 :

26500 - 8100

=18400

181500 - 8100

=173400

0 155000
April 29: 18400

173400 + 2000

=175400

0 + 2000

= 2000

155000
April 30

18400 - 3100

= 15300

175400 - 3100

= 172300

2000 155000
 Current Students! Unive X Upload Assignment. Ac)· Connect How to take a sc Secure https://newconnect mheducation.com flow connect.html?isReg:true&returnUrl
 Current Students! Unive X Upload Assignment. Ac)· Connect How to take a sc Secure https://newconnect mheducation.com flow connect.html?isReg:true&returnUrl
 Current Students! Unive X Upload Assignment. Ac)· Connect How to take a sc Secure https://newconnect mheducation.com flow connect.html?isReg:true&returnUrl

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site