is the exclusive distributor for an automotive product that
Solution
Solution:
Selling price per unit = $46
Contribution margin ratio = 30%
Contribution per unit = 46*30% = $13.80 per unit
1. Variable cost per unit = Selling price per unit - contribution per unit = $46 - $13.80 = $32.20 per unit
Fixed Cost = $303,600
2. Break even point (In units) = Fixed Cost / Contribution per unit = $303,600 / 13.80 = 22000 units
Break even point (in dollar sales) = Breakeven point in unit * selling price per unit = 22000*46 = $1,012,000
Target profit = $165,600
Target contribution = Fixed cost + Target profit = $303,600 + $165,600 = $469,200
3. Target sale (In units) = Target contribution / contribution per unit = $469,200 / 13.80 = 34000 units
Target Sale (In dollar) = 34000*46 = $1,564,000
Redcution in variable expenses per unit = $4.60 per unit
Revised variable cost per unit = $32.20 - $4.60 = $27.60
Revised contribution per unit = 46 - 27.60 = $18.40
4. Revised Breakeven point (In units) = $303,600 / 18.40 = 16500 unit
Revised break even point (In dollar sale) = 16500*46 = $759,000
