You operate your own small building company and have decided
You operate your own small building company and have decided to bid on a government contract to build a pedestrian walkway in a national park during the coming winter. The walkway is to be of standard government design and should involve no unexpected costs. Your present capacity utilization rate is moderate and allows sufficient scope to understand this contract, if you win it. You calculate your incremental costs to be $268,000 and your fully allocated costs to be $440,000. Your usual practice is to add between 60% and 80% to your incremental costs, depending on capacity utilization rate and other factors. You expect three other firms to also bid on this contract, and you have assembled the following competitor intelligence about those companies.
Show all of your calculations and processes. Describe your answers in three- to five-complete sentences.
What price would you bid if you must win the project?
What price would you bid if you want to maximize the expected value of the contribution from this contract?
Defend your answers with discussion, making any assumptions you feel are reasonable and/or are supported by the information provided.
Issue
Rival A
Rival B
Rival C
Capacity utilization
At full capacity
Moderate
Very Low
Goodwill Considerations
Very concerned
Moderately concerned
Not concerned
Productions Facilities
Small and inefficient plant
Medium sized and efficient plant
Large and very efficient plant
Previous Bidding Pattern
Incremental cost plus 35-50%
Full cost plus 8-12%
Full cost plus 10-15%
Cost Structure
Incremental costs exceed yours by about 10%
Similar cost structure to yours
Incremental costs 20% lower but full cost are similar to yours
Aesthetic factors
Does not like winter jobs or dirty jobs
Does not like messy or inconvenient jobs
Likes projects where it can shows its creativity
Political factors
Decision maker is a relative of the buyer
Decision maker is seeking a new job
Decision maker is looking for a promotion
| Issue | Rival A | Rival B | Rival C |
| Capacity utilization | At full capacity | Moderate | Very Low |
| Goodwill Considerations | Very concerned | Moderately concerned | Not concerned |
| Productions Facilities | Small and inefficient plant | Medium sized and efficient plant | Large and very efficient plant |
| Previous Bidding Pattern | Incremental cost plus 35-50% | Full cost plus 8-12% | Full cost plus 10-15% |
| Cost Structure | Incremental costs exceed yours by about 10% | Similar cost structure to yours | Incremental costs 20% lower but full cost are similar to yours |
| Aesthetic factors | Does not like winter jobs or dirty jobs | Does not like messy or inconvenient jobs | Likes projects where it can shows its creativity |
| Political factors | Decision maker is a relative of the buyer | Decision maker is seeking a new job | Decision maker is looking for a promotion |
Solution
Rival A
IC = 268,000 (10%) = 26,800 + 268,000 = 294,800
Bid = 294,800 (35%) = 103,180 + 294,800 = 397,980
Bid = 294,800 (50%) = 147,400 + 294,800 = 442,200
Bid = $397,980 - $442,200
Rival B
IC = $268,000Full cost = $440,000
Bid = 440,000 (8%) = 35,200 + 440,000 = 475,200
Bid = 440,000 (12%) = 52,800 + 440,000 = 492,800
Bid = $475,200 - $492,800
Rival C
IC = 268,000 (20%) = 53,600 + 268,000 = 321600
Bid = 440,000 (10%) = 44,000 + 440,000 = 484,000
Bid = 440,000 (15%) = 66,000 + 440,000 = 506,000
Bid = $484,000- $506,000
Your Bid
IC = 268,000
Bid = 268000 (60%) = 160800 + 268000 = 428800
Bid = 268000 (80%) = 214400 + 268000 = 482400
Bid = $428800 - $482400
What price would you bid if you must win the project?
Any bid between $428800 - $482400 must win the project. As the rival A does not like winter jobs or dirty jobs and have small and inefficient plant. Rival B does not like messy or inconvenient jobs and the job is in national Park and the bid is higher than your bid. Rival C bids much higher than you do.
What price would you bid if you want to maximize the expected value of the contribution from this contract?
To maximize the expected value of the contribution from this contract you must bid above $482400. By bidding higher than $482400, you would be able to earn more.


