Starting in 2013 you deide to put 17 sto am t eof each quart
Solution
we are calculating compound interest quaterly so the interest also become one quarter.
1.92 / 4 = 0.48%
You started on 1-january-2013
on 1-april-2013 you put 175$
on 1-july-2013 with interest 175$ become = 175 * ( 1 + 0.48/100 ) = 175 * 1.0048 = 175.84$
and also put 175$ so total balance = 175.84 + 175 = 350.84$
on 1-october-2013 by interest = 350.84 * ( 1 + 0.48/100 ) = 350.84 * 1.0048 = 352.52$
and also put 175$ so total balance = 352.52 + 175 = 527.52$
on 1-january-2014 by interest = 527.52 * ( 1 + 0.48/100 ) = 527.52 * 1.0048 = 530.05$
and also put 175$ so total balance = 530.05 + 175 = 705.05$
on 1-april-2014 by interest = 705.05 * ( 1 + 0.48/100 ) = 705.05 * 1.0048 = 708.44$
and also put 175$ so total balance = 708.44 + 175 = 883.44$
on 1-july-2014 by interest = 883.44 * ( 1 + 0.48/100 ) = 883.44 * 1.0048 = 887.67$
and also put 175$ so total balance = 887.67 + 175 = 1062.67$
So the balance after the first year and a half is 1062.67$ on 1-july-2014
