Problem Consider each of the following situations independen

Problem: Consider each of the following situations independently. Fill in the blanks with the appropriate information.

1.

2.

3.

4.

selling price per unit Variable cost percentage number of units sold total contribution margin Total fixed costs Net Income (Loss)
$90.00 20,000 $750,000 ($30,000)

Solution

1. Contribution Margin = Fixed cost-Profit = 750000-(-30000) =780000

Variable cost = Selling Price-Contribution = (90*20000)-780000 = 1800000-78000 = 1020000

Variable cost Percentage = Variable Cost/Sales = 1020000/1800000 = 0.566667 or 56.667%

2. Contribution percentage = 100%-30% =70%

Total Sales = Contribution*100/70 = 756000*100/70 = 1080000

Fixed Cost = Contribution-Profit = 1080000-(-54000) = 1134000

3. Total Sales = Net Income/ Return = 80000/0.08 = 1000000

Number of units sold = 1000000/20 = 50000

Variable Cost = Sales*(100-Contribution margin percentage)

= 1000000*(100%-57%) = 430000

Variable cost per unit = 430000/50000 = 8.6

Contibution = Sales*Contribution margin = 1000000*57% = 570000

Total fixed Costs = Contribution-Net income =570000-80000 =490000

4. Contribution = Total Fixed costs+Net loss =150000+33750 = 183750

Sales = Contribution + Variable Costs = 183750+1041250 = 1225000

Selling Price per unit = Sales/No. of units sold = 1225000/17500 = 70

Contribution Margin Percentage = Contribution/Sales = 183750/1225000 = 0.15 or 15%


  

Problem: Consider each of the following situations independently. Fill in the blanks with the appropriate information. 1. 2. 3. 4. selling price per unit Variab

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site