Name CIVL 201 Assignment 1 Due Friday 11918 Problem 1 The pr

Name: CIVL 201 Assignment #1 Due: Friday 1/19/18 Problem 1: The project is to construct an outdoor Olympic size swimming pool. The pool will be S0 meters long, 25 meters wide, and 6 feet deep. How many gallons fill the pool? of water are necessary to Problem 2: If the pool from problem 1 can befilled at a rate of 8 liters per second (/s), how long will it take to ll h poo in day? Problem 3: A Ford F-150 pickup truck weighs on average 2.27 tons. Standard tire pressure is 206.85 kPa. What is the contact area per tire in square inches? Problem 4: Your client would like to use a brick veneer masonry for the exterior envelope of their new apartment building. The cost of material and installation is $10.51/SF. The building is 4 stories tall (assume 12\' per story). The building is 100 feet long and 50 feet wide. There are 35 windows per floor. Each window is 2\'x4\'. What is the total cost of the brick veneer masonry for the building?

Solution

Problem 1:

length of pool = 50 meters

width of pool = 25 meters

depth of pool = 6 feet = 1.8288 meters

volume of water needed to fill pool = 50*25*1.8288=2286 m3

We know 1m3 = 264.172 gallons

Therefore, 2286 m3 = 603897.3 gallons

Ansswer is 603891.3 gallons

Problem 2:

volume of water required in gallons = 603891.3

volume of water required in liters = 2285977.243 liters

rate of filling of water = 8 liters/s

total time required to fill swimming pool = 2285977.243/8=285747.16 seconds = 3.31 days

Problem 3:

weight of truck = 2.27 tons = 22261.1 Newton

number of tyres = 4

weight on each tyre = 22261.1/4 = 5565.27 N

pressure =206.85 kPa=206.85*1000=206850 N/m2

contact area of each tyre= 5565.27/206850=0.027 m2 = 41.85 in2

Total contcat area including all four tyres = 4*41.85=167.4 in2

Problem 4:

Let us ddetermine the total area of wall required

Area of wall, without considering window, in each storey = 2*(100*12 + 50*12)=3600 ft2

Area of one window = 2*4=8 ft2

Number of windows in each storey = 35

Total area of window in each storey = 35*8=280 ft2

net area of wall in one floor = 3600-280=3320 ft2

Number of floors = 4

Total area of wall=4*3320=13280 ft2

Cost of material and installation per square ft = $10.51

Total cost = 13280*$10.51=$139572.8

 Name: CIVL 201 Assignment #1 Due: Friday 1/19/18 Problem 1: The project is to construct an outdoor Olympic size swimming pool. The pool will be S0 meters long,
 Name: CIVL 201 Assignment #1 Due: Friday 1/19/18 Problem 1: The project is to construct an outdoor Olympic size swimming pool. The pool will be S0 meters long,

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site