With reference to figures 1 2 and 3 calculate A basic size 8

With reference to figures 1, 2, and 3, calculate (A) basic size, (8) tolerance, (C) max, limit, and (D) mm, limit for dimensions J, K, L, and M. With reference to figures 1, 2, and 3, calculate (A) max size. (B) min size for dimension H With reference to figure 4, what are the limit dimensions for shaft N if it has a tolerance of,0014 and a min clearance of 0006? With reference to figure 4, what are the limit dimensions for bushing P If it has a tolerance of 0006 and a min, interference of zero? With reference to figure 5: What is the tolerance on shaft R? What is the tolerance on hole S? What is the min, clearance between the parts? What is the max, clearance between the parts? With reference to figure 6: What is the tolerance on part T? What is the tolerance on slot U? What is the min, interference between the parts? What is the max, interference between the parts?

Solution

Ans – 1

All dimensions are in millimeters (mm)

For Figure 1:

Dimension

(A) Basic Size

(B) Tolerance

(C) Max limit

(D) Min Limit

J               

3.50

.00 – (-.02) = 0.02

3.50+0.00 = 3.50

3.50-0.02 = 3.48

K

1.00

.01 – (-.00) = 0.01

1.00+0.01 = 1.01

1.00-0.00 = 1.00

L

2.250

.001 - (-.001) = 0.002

2.250+0.001 = 2.251

2.250 – 0.001 = 2.249

M

0.240

.001 - (-.001) = 0.002

0.240+0.001 = 0.241

0.240 – 0.001 = 0.239

For Figure 2:

Dimension

(A) Basic Size

(B) Tolerance

(C) Max limit

(D) Min Limit

J               

3.00

0.00 – (-0.03) = 0.03

3.00 + 0.00 = 3.00

3.00 – 0.03 = 2.97

K

2.00

0.02 – (-0.02) = 0.04

2.00 +0.02 = 2.02

2.00 – 0.02 = 1.98

L

0.750

0.000 – (-0.001) = 0.001

0.750 + 0.000 = 0.750

0.750 – 0.001 = 0.749

M

(0.502+0.498)/2 = 0.500

0.502 – 0.498 = 0.04

0.502

0.498

For Figure 3:

Dimension

(A) Basic Size

(B) Tolerance

(C) Max limit

(D) Min Limit

J               

3.44

.06 - (-.06) = 0.12

3.44+0.06 = 3.50

3.44 – 0.06 = 3.38

K

1.00

.00 – (-.02) = 0.02

1.00+0.00 = 1.00

1.00 – 0.02 = 0.98

L

0.75

.01 - (-.01) = 0.02

0.75+0.01 = 0.76

0.75 – 0.01 = 0.74

M

1.75

.01 - (-.01) = 0.02

1.75+0.01 = 1.76

1.75 – 0.01 = 1.74

Dimension

(A) Basic Size

(B) Tolerance

(C) Max limit

(D) Min Limit

J               

3.50

.00 – (-.02) = 0.02

3.50+0.00 = 3.50

3.50-0.02 = 3.48

K

1.00

.01 – (-.00) = 0.01

1.00+0.01 = 1.01

1.00-0.00 = 1.00

L

2.250

.001 - (-.001) = 0.002

2.250+0.001 = 2.251

2.250 – 0.001 = 2.249

M

0.240

.001 - (-.001) = 0.002

0.240+0.001 = 0.241

0.240 – 0.001 = 0.239

 With reference to figures 1, 2, and 3, calculate (A) basic size, (8) tolerance, (C) max, limit, and (D) mm, limit for dimensions J, K, L, and M. With reference
 With reference to figures 1, 2, and 3, calculate (A) basic size, (8) tolerance, (C) max, limit, and (D) mm, limit for dimensions J, K, L, and M. With reference
 With reference to figures 1, 2, and 3, calculate (A) basic size, (8) tolerance, (C) max, limit, and (D) mm, limit for dimensions J, K, L, and M. With reference

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site