Exercise 2110 Shamrock Leasing Company signs an agreement on
Solution
First we\'ll try to estimate the annual rent paid to the lessor
Present value = $271,000
Future Value = $200,346
Interest = 11%
Tenor = 6 Years
This gives an annual Payment of $38,739
Beginning receivable : $271,000
First Year Interest payment = 0.11*$271,000 = $29,810
First Year Principal payment = $38,739 - $29,810 = $8,929
Balance left after 1st year= $271,000 - $8,929 = $262,071
Second Year Interest payment = 0.11*$262,071= $28,828
Second Year Principal payment = $38,739 - $28,828= $9,911
Balance left after 2nd year= $262,071 - $9,911 = $252,160
Third Year Interest payment = 0.11*$252,160= $27,738
Third Year Principal payment = $38,739 - $27,738 = $11,001
Balance left after 3rd year= $252,160 - $11,001= $241,158
Fourth Year Interest payment = 0.11*$241,158 = $26,527
Fourth Year Principal payment = $38,739 - $26,527= $12,212
Balance left after 4th year= $241,158 - $12,212 = $228,947
Fifth Year Interest payment = 0.11*$228,947 = $25,184
First Year Principay payment = $38,739 - $25,184 = $13,555
Balance left after 5th year= $228,947 - $13,555 = $215,392
6th Year Interest payment = 0.11*$215,392 = $23,693
6th Year Principay payment = $38,739 - $23,693 = $15,046
Balance left after 6th year= $215,392 - $15,046 = $200,346
2017 journal entry
1/1/2017: Sales : Debit A/R, credit Inventory
31/12/2017 Interest income: Debit cash, credit sales
31/12/2017 Repayment Principal: Debit cash, Credit A/R
31/12/2018 Interest income: Debit cash, credit sales
31/12/2018 Repayment Principal: Debit cash, Credit A/R

