A wildtype trihybrid soybean plant is crossed to a purebreed
A wild-type trihybrid soybean plant is crossed to a pure-breeding soybean plant with the recessive phenotypes pale leaf l, oval seed (r), and short height (t). The results of the three-point test cross are shown in the table. Traits not listed are wild type.
Calculate the interference value for these data.
Enter your answer to three decimal places (example 0.201)
PART E
Problem 5.23 Phenotype Number Pale 648 Pale, oval 64 10 Pale, short Pale, oval, short 102 6 Oval Oval, short 618 Short 84 98 Wild type 1630 Calculate the recombination fraction between Tand R pair of genes Enter your answer to three decimal places (example 0.201) 0.101 Submit My Answers Give Up Correct Part E Calculate the interference value for these data Enter your answer to three decimal places (example 0.201) Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 5 attempts remainingSolution
Answer:
Part D). 0.101 (distance between T & R)
Part E). Interference= 0.231
Explanation:
Shorthand
Number of progeny
l R T
648
I r T
64
l R t
10
l r t
102
L r T
6
L r t
618
L R t
84
L R T
98
Total
1630
Imagine parental combinantion = l RT& L r t
1. If single cross over (SCO) occurs between l & R
Normal order= l ---------R & L-----r
After cross over= l-----r & L------R
l-----r recombinants are 64+102= 166
L------R recombinants are 84+98= 182
Total recombinants = 348
RF = (348/1630)*100 =21.35%
2. If single cross over (SCO) occurs between R & T
Normal order= R---------T & r----t
After cross over= R-----t & r------T
R-----t recombinants are 10+84=94
r------T recombinants are 64+6=70
Total recombinants = 164
RF = (164/1630)*100 = 10.06%
3. If single cross over (SCO) occurs between l & T
Normal order= l -----T & L------t
After cross over= l -----t & L------t
l -----t recombinants are 102+10= 112
L------t recombinants are 98+6=104
Total recombinants = 216
RF = (216/1630)*100 =13.25%
% RF = Map unit distance
The order of genes is -----
l----------13.25 m.u.---------T-----10.06m.u.---R
RF between l & T = 0.133
RF between T & R = 0.101
Expected double cross overs = 0.133 * 0.101 = 0.013
Observed double cross overs = 10% + 6%
= 16/1630= 0.01
Observed double cross progeny are more than the expected double cross over progeny.
Coefficent of coincidence (CC) = Obeserved dco / Expected dco
CC = 0.010/0.013 = 0.769
Interference = 1-CC = 1-0.769 = 0.231
| Shorthand | Number of progeny |
| l R T | 648 |
| I r T | 64 |
| l R t | 10 |
| l r t | 102 |
| L r T | 6 |
| L r t | 618 |
| L R t | 84 |
| L R T | 98 |
| Total | 1630 |


