Ying Import has several bond issues outstanding each making
Solution
1)
Market value of bond 1 = 105.8% of 28,000,000 = $29,624,000
Market value of bond 2 = 94.6% of 48,000,000 = $45,408,000
Market value of bond 3 = 104.6% of 53,000,000 = $55,438,000
Market value of bond 4 = 106.5% of 68,000,000 = $72,420,000
2)
Total market value of bond = 29,624,000 + 45,408,000 + 55,438,000 + 72,420,000 = 202,890,000
Weight of bond 1 = 29,624,000 / 202,890,000 = 0.1460
Weight of bond 2 = 45,408,000 / 202,890,000 = 0.2238
Weight of bond 3 = 55,438,000 / 202,890,000 = 0.2732
Weight of bond 4 = 72,420,000 / 202,890,000 = 0.3569
3)
Coupon payment = 0.088 * 28,000,000 = 2,464,000 / 2 = 1,232,000
Number of periods = 4 * 2 = 8
YTM of bond 1 using a financial calculator = 7.11%
Keys to use in a financial calculator: 2nd I/Y 2, PV = -29,624,000, FV = 28,000,000, N = 8, PMT = 1,232,000, CPT I/Y
Coupon payment = 0.07 * 48,000,000 = 3,360,000 / 2 = 1,680,000
Number of periods = 7 * 2 = 14
YTM of bond 2 using a financial calculator = 8.02%
Keys to use in a financial calculator: 2nd I/Y 2, PV = -45,408,000, FV = 48,000,000, N = 14, PMT = 1,680,000, CPT I/Y
Coupon payment = 0.085 * 53,000,000 = 4,505,000 / 2 = 2,252,500
Number of periods = 14.5 * 2 = 29
YTM of bond 3 using a financial calculator = 7.96%
Keys to use in a financial calculator: 2nd I/Y 2, PV = -55,438,000, FV = 53,000,000, N = 29, PMT = 2,252,500, CPT I/Y
Coupon payment = 0.09 * 68,000,000 = 6,120,000 / 2 = 3,060,000
Number of periods = 24 * 2 = 48
YTM of bond 4 using a financial calculator = 8.37%
Keys to use in a financial calculator: 2nd I/Y 2, PV = -72,420,000, FV = 68,000,000, N = 48, PMT = 3,060,000, CPT I/Y
4)
Average before tax cost of debt = ( 0.0837 + 0.0796 + 0.0802 + 0.0711) / 4
Average before tax cost of debt = 0.07865
After tax cost of debt = 0.07865 ( 1 - 0.4)
After tax cost of debt = 0.04719 or 4.72%

