Great Falls Export Company has 30 employees and handles 1500

Great Falls Export Company has 30 employees and handles 1500 loads per year of grain from a North Dakota warehouse. The firm has fixed costs of $70,000 per year and variable costs of $170 per load. The operations manager is considering installing an $80,000 automated material handling system that will increase fixed costs by $20,000 per year. It will also increase the per unit contribution of each load by $20. The firm operates 250 days per year, and they receive an average of $300 revenue for each load passed through the warehouse.

Solution

I guess the question is whether to install the automated material handling system or not.

Present total expenses per year= fixed cost+variable cost = $70,000+1500*$170 = $325,000

Total revenue generated per year = 1500*$300 = $450,000

Present profit per year = $450,000-$352,000 = $125,000

Cost of installing and operating automated material handling system = $80,000+$20,000 =$100,000

Total running expenses during first year = $325,000+$100,000= $425,000

Total revenue generated during first year = $450,000+1500*$20= $480,000

Profit during first year = $480,000-$425,000 =$55,000

Total expenses in subsequent year = $70,000+$20,000+1500*$170 = $345,000

Total revenue generated during subsequent year = ($300+$20)*1500 = $480,000

Total profit during subsequent year = $480,000-$345,000 = $135,000

Conclusion: Although profit margin during the first year would reduce substantially, but in the long run installing automated material handling system would prove profitable.

 Great Falls Export Company has 30 employees and handles 1500 loads per year of grain from a North Dakota warehouse. The firm has fixed costs of $70,000 per yea

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site