Calculate the pH of 0100 L of a buffer solution that is 020
Calculate the pH of 0.100 L of a buffer solution that is 0.20 M in HF (Ka = 3.5 x 10-4 ) and 0.47 M in NaF.
Express your answer using three significant figures.
3.83
Part B
What is the pH after adding 0.003 mol of HNO3 to the buffer described in Part A?
Express your answer using three significant figures.
Part C
What is the pH after adding 0.003 mol of KOH to the buffer described in Part A?
Express your answer using three significant figures.
| pH = | 3.83 | 
Solution
Solution:-
A)
 
 for an acidic buffer
 
 pH = pKa + log [ conjugate base / acid ]
 
 pH = -log Ka + log [ NaF / HF]
 
 pH = -log 3.5 x 10^-4 + log [ 0.47 / 0.20 ]
 
 pH = 3.83
 
 
 Therefore the pH is 3.83
 
 
 B )
 
 
 initial moles of HF = molarity x volume
 
 initial moles of HF = 0.20 x 0.1
 
 moles of HF = 0.02
 
 moles of NaF = 0.47 x 0.1 = 0.047
 
 
 moles of HN03 added = 0.003
 
 here HN03 is acid and it reacts with the conjugate base NaF
 
 The reaction is
 
 
 HN03 + NaF ---->   HF + NaN03
 
 from the above reaction
 
 moles of NaF reacted = moles of HN03 = 0.003
 
 moles of HF formed = moles of NaF reacted = 0.003
 
 
 new moles of HF = 0.020 + 0.003 = 0.023
 
 new moles of NaF = 0.047 - 0.003 = 0.044
 
 Now,
 pH = pKa + log [ NaF / HF ]
 
 
 as final volume is constant
 
 the ratio of conc = ratio of moles
 
 so
 
 
 pH = -log 3.5 x 10^-4 + log [ 0.044 / 0.023]
 
 pH = 3.738
 
 C)
 
 
 moles of HF = 0.020
 
 moles of NaF = 0.047
 
 
 moles of KOH added = 0.003
 
 Now KOH is base it reacts with the acid HF
 
 the reaction is
 
 
 OH- + HF ---->   F-   + H20
 
 from the above reaction
 
 moles of HF reacted = moles of KOH = 0.003
 
 moles of F- formed = moles of HF reacted = 0.003
 
 
 new moles of HF = 0.020 - 0.003 = 0.017
 
 new moles of F- = 0.047 + 0.003 = 0.05
 
 now
 
 
 pH = pKa + log [ NaF / HF ]
 
 
 as final volume is constant
 
 the ratio of conc = ratio of moles
 
 so
 
 
 pH = -log 3.5 x 10^-4 + log [ 0.05 / 0.017]
 
 pH = 3.92



