Following 1s the ncome statement tor Wakeh Inc Sales 30000 u
Solution
Degree of operating leverage = Contribution margin / Operating income
= 1,312,500 / 337,500
= 3.89
----------------------------------------------
Contribution margin ratio = Contribution margin / Sales
= 1,312,500 / 3,750,000
= 0.35
Breakeven point in sales dollars = Fixed costs / Contribution margin ratio
= 975,000 / 0.35
= 2,785,714
----------------------------------------------
Contribution margin per unit = Contribution margin / Number of units
= 1,312,500 / 30,000
= 43.75
Increased sales = 30,000 + (30,000*15%)
= 30,000 + 4,500
= 34,500
New contribution margin = Increased sales * Contribution margin per unit
= 34,500 * 43.75
= 1,509,375
New operating income = New contribution margin - Fixed expenses
= 1,509,375 - 975,000
= 534,375
----------------------------------------------
Contribution margin per unit = Contribution margin / Number of units
= 1,312,500 / 30,000
= 43.75
Decreased sales = 30,000 - (30,000*10%)
= 30,000 - 3,000
= 27,000
New contribution margin = Decreased sales * Contribution margin per unit
= 27,000 * 43.75
= 1,181,250
New operating income = New contribution margin - Fixed expenses
= 1,181,250 - 975,000
= 206,250
----------------------------------------------
Margin of safety in dollars = Sales - Breakeven sales
= 3,750,000 - 2,785,714
= 964,286

