Quantitative Exercise 1 Quantitative Exercise 1 Due Jan 27 P
Solution
1) The new market has a price of $8.5 per unit and sales are 2000 for both firms. Hence additional revenue is $17000. The fixed cost is same for the entire production and is already accounted for in high value market. Hence the cost of supplying additional 2000 units are $2.5*2000 = $5000 for Pimco and $5.5*2000 = $11000 for Aacro, This makes the the incremental profit = $17000 - $5000 = $12000 for Pimco and $17000 - $11000 = $6000 for Aacro.
It is a viable strategy for both firms because both are able to sell the additional units profitably.
2) When price is $8.5 per unit in total, we see that their additional profits are unchanged but their profits now turn negative. Previously revenue was $10*5000 = $50000 for both but now it is $8.5*5000 = $42500. The cost structure is same and therefore total cost is $35000 + $2.5*5000 = $47500 for Pimco so Pimco bears a loss of $42500 - $47500 = -$5000. In total Pimco\'s profit is $12000 - $5000 = $7000 only.
For Aacro, the cost is $20000 + $5.5*5000 = $47500 and its profits are now $42500 - $47500 = -$5000. Its total profit is $6000 - $5000 = $1000.
Now see that the break even quantity previously was
TR = TC
10*Q1 + 8.5*(40%*Q1) = 35000 + 2.5(Q1 + 40%*Q1)............Q1 is the quantity in market 1 (high valued market)
13.4Q1 - 3.5Q1 = 35000
Q(break even for Pimco) = 3535.
After the uniform price implementation , this quantity changes to
TR = TC
8.5*(*Q1 + 40%*Q1) = 35000 + 2.5(Q1 + 40%*Q1)
Q (new break even for Pimco) = 4166
The same for Aarco is 3508 that now changes to 4761.
c) The break even quantity for Pimco rises by 631 units from 3535 to 4166 while the same increases by 1253 from 3508 to 4761 units. Hence Pimco is in a better position with respect to the break even position as it is achieved quite early and profits are also higher
