Consider the titration of 600 mL of 0050 M CaOH2 solution wi
Solution
Ans. #A. Given, [Ca(OH)2] = 0.050 M
# 1 mol Ca(OH)2 yields 2 mol OH-.
So,
[OH-] in solution = 2 x [Ca(OH)2] = 2 x 0.050 M = 0.100 M
Now,
pOH = -log [OH-] = -log 0.100 = 1.00
And,
pH = 14.00 – pOH = 14.00 – 1.00 = 13.0
#B. Moles of Ca(OH)2 = Molarity x Volume of solution in liters
= 0.050 M x 0.050 L
= 0.0025 mol
# 1 mol Ca(OH)2 yields 2 mol OH-.
So, total moles of OH- in solution = 2 x 0.0025 mol = 0.0050 mol
# Moles of HBr added = 0.15 M x 0.010 L = 0.0015 mol
# 1 mol H+ from HBr neutralizes 1 mol OH- from Ca(OH)2.
So,
Moles of OH- neutralized = 0.0015 mol = moles of HBr added
Remaining moles of OH- = Initial moles – Moles neutralized
= 0.0025 mol – 0.0015 mol
= 0.001 mol
Total volume of solution = 50.0 mL (base) + 10.0 mL (HBr) = 60.0 mL = 0.060 L
Now,
Molarity of [OH-] = Moles of OH- / Volume of solution in liters
= 0.001 mol / 0.060 L
= 0.0167 M
pOH = -log [OH-] = -log 0.0167 = 1.78
pH = 14.00 – 1.78 = 12.22
#C. Ca(OH)2 is a strong base. HBr is a strong acid.
The pH at the equivalence point of strong acid- strong base titration is always equal to 7.00

