please give me the correct answer and show work Name Maula l
please give me the correct answer and show work.
Solution
specific heat of ice C = 2050 J/kg-C
pwoer rating of the heater = 575 W
energy supplied by he heater in 10s Q = 575*10 = 5750 J
temperature of ice = -10 C
heat required to raise the temperature to 0 0C = 2050*0.022*10 = 451 J
heat required to melt the ice = 333000*0.022 = 7326 J
The heat supplied is not sufficient to melt the complete ice
heat available to melt the ice after reaching 0 C = 5750-451 = 5299 J
amount of ice that could melt = 5299/7326 = 0.7233
72.33 % of the ice would melt after 10s and the temperature remains at 0 C
amout of ice left = 0.022*0.2767 = 0.0061 kg
b) After 20 sec 5750 J of more heat will be available.
Total heat energy supplied = 5750*2 = 11500 J
heat to raise ice temp to 0 C = 451 J
heat to melt the ice = 7326 J
Total = 7778 J
heat available to increase the water temp = 11500 - 7778 = 3722 J
specific heat of water Cw = 4186J/kg-C
final temperature of water = 3722/(4186*0.022) = 40.42 0C
all the ice completly melts after 20s
