6 A person has 4000 in a savings account at the beginning of
Solution
ans :
initial balance = $4000
end of 1st quarter amount = 4000 -175 +1200 = $5025
interest on end of 1st quarter amount = 5025 * 0.06/4 = 75.375
beginning of 2nd quarter amount = 5025 + 75.375 = $5100.375
end of 2nd quarter amount = 5100.375 -1500 - 50 -250 +65 + 115 = $ 3480.375
interest on end of 2nd quarter amount = 3480.375 * 0.06/4 = 52.205625
beginning of 3rd quarter amount = 52.205625 + 3480.375 = $ 3532.580625
end of 3rd quarter amount = 3532.580625 + 1600 - 800 = $ 4332.580625
interest on end of 3rd quarter amount = 4332.580625 * 0.06/4 = $ 64.988709375
beginning of 4th quarter amount = 64.988709375 + 4332.580625 = $4397.56933437
end of 4th quarter amount = 4397.56933437 + 2300 - 350 - 750 = $5597.56933437
interest on end of 4th quarter amount = 5597.56933437 * 0.06/4 = $83.9635400156
total amount at end of the year = end of 4th quarter amount + interest on end of 4th quarter amount
= 5597.56933437 + 83.9635400156 = $5681.53287439
