4 Calculate the pH of a 0300 L Buffer containing o moles Nac
Solution
4. pKa of HClO = -log(Ka)
= -log(2.8 x 10^-8) = 7.55
a) initial pH
Using Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log(base/acid)
= 7.55 + log(0.09/0.15) = 7.33
b) after HCl = 0.20 M x 0.375 L = 0.075 mol was added
new moles HClO = 0.15 + 0.075 = 0.225 mol
new moles NaClO = 0.09 - 0.075 = 0.015 mol
pH = 7.55 + log(0.015/0.225) = 7.38
c) after Sr(OH)2 = 0.20 M x 0.375 L = 0.075 mol was added
[OH-] = 2 x 0.075 = 0.150 mol added
new moles HClO = 0.15 - 0.15 = 0.0 mol
new moles NaClO = 0.09 + 0.15 = 0.24 mol
[NaClO] = 0.24 mol/0.675 L = 0.355 M
NaClO --> Na+ + ClO-
ClO- + H2O <==> HClO + OH-
let x amount hydrolyzed
Kb = Kw/Ka = [HClO][OH-]/[ClO-]
1 x 10^-14/2.8 x 10^-8 = x^2/0.355
x = [OH-] = 3.56 x 10^-4 M
pOH = -log[OH-] = 3.45
pH = 14 - pOH = 10.55
pH = 7.55 + log(0.015/0.225) = 7.38

