Quiz 4 1 A sample of gas has an initial volume of 40 L at a
Solution
1. initial final
V1 = 40L V2 =
P1 = 730 torr P2 = 560 torr
P1V1 = P2V2
V2 = P1V1/P2
= 730*40/560 = 52.14L
2. no of moles of H2(n) = W/G.M.Wt
= 6.2/2 = 3.1moles
T = 25+273 = 298K
V = 35L
PV = nRT
P = nRT/V
= 3.1*0.0821*298/35 = 2.16atm
3.22.4 L of gas = 1 mole
44.8 L of gas = 1mole*44.8/22.4 = 2 moles
molar mass of gas = 4/2 = 2 g/mole
that diatomic gas is H2
4. no of moles of O2(n) = W/G.M.Wt
= 5.67/32 = 0.18 moles
P = 0.894atm
T = 23+273 = 296K
PV = nRT
V = nRT/P
= 0.18*0.0821*296/0.894 = 4.9L
5. experimetal conditions STP conditions
V1 = 51.5ml V2 =
P1 = 752mmHg P2 = 760mmHg
T1 = 33+273 = 306K T2 = 273K
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = P1V1T2/T1P2
= 752*51.5*273/306*760
= 45.46ml
