The city engineer has prepared two plans for roads in the ci

The city engineer has prepared two plans for roads in the city park. Both plans meet anticipated requirements for the next 40 years. The city’s minimum attractive rate of return is 7%.

Plan A is a 3-stage development program: $300,000 is to be spent now followed by $250,000 at the end of 15 years and $300,000 at the end of 30 years. Annual maintenance will be $75,000 for the first 15 years, $125,000 for the next 15 years, and $250,000 for the final 10 years.

Plan B is a 2-stage development program: $450,000 is to be spent now followed by $50,000 at the end of 15 years. Annual maintenance will be $100,000 for the first 15 years and $125,000 for the subsequent years. At the end of 40 years, this plan has a salvage value of $150,000.

Use a conventional benefit-cost ratio analysis to determine which plan should be chosen.

Clear answer with formulation and steps needed.

Solution

Answer:

Part-A]

first calculate the toal cost needed for the project

Initial cost = $ 300,000

Maintenance cost = $ 75000 x15 Years = $ 1125000

                           = $ 125000 x15 Years = $ 1875000

                           = $ 250000 x10 Years = $ 2500000

Total maintenance cost = $ 1125000 + $ 1875000+ $ 2500000 = $ 5500000

Total cost = $ 5800000

Now calculate the total recovery cost

Recovery cost= $ 250000 x15 years = $3750000

             = $ 300,000 x15 Years = $ 4500000

Total Recovery = $ 8250000

Total benefit = $ 8250000 - $ 5800000 = $ 2450000

B/C = $ 2450000 / $ 5800000

B/C = 0.42

Benefit cost ratio.

Part-B]

First calculate the total cost.

Initla cost = $ 450000

Maintence cost = $ 100000 x15 Years = $ 1500000

                        = $ 125000 x25 Years = $ 3125000

Total maintenance cost = $ 4625000

Total cost = $ 5075000

Recovery cost    = $ 50000 *15 = $ 750000

= $ initial cost * ( 1 +i )n

                                         = $ 450000 * ( 1+0.07 )40

                                        = $ 6738506.02

Total Recovery cost = $ 750000 +$ 6738506.02 + $ 150000

= $ 7638506

Benefit = $ 7638506 - $ 5075000 = $ 2563506

B/C = $ 2563506 / $ 5075000

B/C = 0.50

so we should choose a Part-b] for B/C ratio 0.50.

The city engineer has prepared two plans for roads in the city park. Both plans meet anticipated requirements for the next 40 years. The city’s minimum attracti
The city engineer has prepared two plans for roads in the city park. Both plans meet anticipated requirements for the next 40 years. The city’s minimum attracti

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site