PR 94A Depreciation by two methods sale of fixed asset2018So

PR 9-4A Depreciation by two methods; sale of fixed asset(2018)

Solution

Estimated useful life

=$800000-$90000

5

=$142000

or

(Cost - Residual Value) *Rate of Depreciation

whewre rate of depreciation = 1/ Useful life =1/5=20%

Therefore annual depreciation = ($800000- $90000)*20% = $142000

Table as per Straight line method(A)

Table as per Double Declining Balance Method(B)

Cost $800,000
Estimated Useful life 5 years
Estimated residual value $90,000
Depreciation per annum using Straight line method = COST-Estimated Residual Value

Estimated useful life

=$800000-$90000

5

=$142000

or

(Cost - Residual Value) *Rate of Depreciation

whewre rate of depreciation = 1/ Useful life =1/5=20%

Therefore annual depreciation = ($800000- $90000)*20% = $142000

Table as per Straight line method(A)

Year Depreciation expense Accumulated depreciation,End of year Book Value End of year
1 $142,000 $142000 $800000- $142000= $658,000
2 $142,000 $284000 $658000-$142000= $516,000
3 $142,000 $426000 $516000-$142000= $374,000
4 $142,000 $568000 $374000-$142000= $232,000
5 $142,000 $710000 $232000-$142000= $90,000

Table as per Double Declining Balance Method(B)

Year Book Value Beginning of of year Depreciation expense Accumulated depreciation,End of year Book Value End of year
2*SL Rate*Bookvalue at beginning
1 $800,000 $320,000 $320,000 $80000-$320000= $480,000
2 $480,000 $192,000 $512,000 $480000-$192000= $288,000
3 $288,000 $115,200 $627,200 $288000-$115200= $172,800
4 $172,800 $69,120 $696,320 $172800-$69120= $103,680
5 $103,680 $13,680 $710,000 $0 $90000 Salvage value
(5th year Depreciation = Book value at the end of 4th year -Salvage Value)
($103680-$90000= 13680)
2 Book value at the end of 4th year = $103680
Sale value = $ 135000
Sale value is more than the Book value, Journal entry shall be as follows depecting a profit of $31320 ($135000-$103680):
Cash Account Debit $135,000
Accumulated Depreciation Account Debit $696,320
Gain on Sale of Equipment Credit $31,320
Equipment account Credit $800,000
3 Book value at the end of 4th year = $103680
Sale value = $ 88750
Sale value is less than the Book value, Journal entry shall be as follows depecting a loss of -$14930 (88750-$103680):
Cash Account Debit $88,750
Accumulated Depreciation Account Debit $696,320
Loss on Sale of Equipment Debit $14,930
Equipment account Credit $800,000
PR 9-4A Depreciation by two methods; sale of fixed asset(2018)SolutionEstimated useful life =$800000-$90000 5 =$142000 or (Cost - Residual Value) *Rate of Depre
PR 9-4A Depreciation by two methods; sale of fixed asset(2018)SolutionEstimated useful life =$800000-$90000 5 =$142000 or (Cost - Residual Value) *Rate of Depre

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site