5 Titration of Drain Cleaner Given concentration of standard
Solution
1) For NaOH
You required 6.504 ml of HCl with a concentration of 0.0963 M
moles = Molarity * volume
moles of HCl = 0.0963 * 0.006504 = 0.0006263 moles of HCl
you require 1 mole of NaOH for every 1 mole of HCl so you have
0.0006263 moles of NaOH, molar mass of NaOH is 40 g/mol
mass = moles * molar mass = 40 * 0.0006263 = 0.025 grams of NaOH
For NaOCl, procedure is similar
you required 12.516 ml of HCl with a concentration of 0.0963 M
moles = Molarity * volume = 0.012516 * 0.0963 = 0.0012053 moles of HCl
1 mole of NaOCl requires 2 moles of HCl so
0.0012053 / 2 = 0.0006026 moles of NaOCl available
molar mass of NaOCl is 74.44 g/mol
mass of NaOCl = moles * molar mass = 74.44 * 0.0006026 = 0.04485 grams of NaOCl
Total mass NaOH + NaOCl = 0.04485 + 0.025 = 0.06985 grams
mass percent NaOH = 0.025 *100 / 0.06985 = 35.8 %
mass percent NaOCl = 100 - 35.8 = 64.2%
*if this answer is helpful dont forget to rate it =)
