A mixture of oxygen and argon gases in a 704 L flask at 56 C
Solution
no of moles of O2 = W/G.M.Wt
= 1.67/32 = 0.052moles
V = 7.04L
T = 56+273 = 329K
PV = nRT
P = nRT/V
= 0.052*0.0821*329/7.04 = 0.2atm
The partial pressure of O2 PO2 = 0.2atm
no of moles of Ar = W/G.A.Wt
= 8.31/40 = 0.21moles
Total no of moles of oxygen and argon = 0.052+0.21 = 0.262moles
V = 7.04L
T = 56+273 = 329K
PV = nRT
P = nRT/V
= 0.262*0.0821*329/7.04 = 1 atm >>>>>answer
The total pressure of the mixture = 1atm
2. no of moles of Xe = W/G.A.Wt
= 87.6/131 = 0.6687moles
V = 9.5L
P = 2.36atm
T = 28+273 = 301K
PV = nRT
n = PV/RT
= 2.36*9.5/0.0821*301 = 0.9moles
total no of moles of Xe and helium = 0.9 moles
n Xe + n He = 0.9 moles
0.6687 + n He = 0.9
n He = 0.9-0.6687 = 0.2313 moles
mass of He = no of moles * gram atomic mass
= 0.2313*4 = 0.9252g
3
N2 CO2 mixture
P1 = 2.2atm P2 = 2.05atm P
V1 = 1.28L V2 = 2.04L V = 1.28+2.04 = 3.32L
P = P1V1 + P2V2/V
= 2.2*1.28+2.05*2.04/3.32
= 6.998/3.32 = 2.1atm
