Knitpix Products is a division of Parker Textiles Inc During
Solution
Answer to Question 1.
Return on Investment (ROI) = Net Income / Average Operating Assets * 100
 Return on Investment (ROI) = 320,000/ 3,000,000 * 100
 Return on Investment (ROI) = 10.67%
Answer to Question 2.
Margin = Net Income / Sales * 100
 Margin = 320,000 / 3,450,000 * 100
 Margin = 9.28%
Turnover = Sales / Average Operating Assets
 Turnover = 3,450,000 / 3,000,000
 Turnover = 1.15
ROI = Margin * Turnover
 Return on Investment (ROI) = 9.28%* 1.15
 Return on Investment (ROI) = 10.67%
Answer to Question 3.
Return on Investment (ROI) = Net Income / Average Operating Assets * 100
 Expected Net Income = $320,000 + $57,500
 Expected Net Income = $377,500
Expected Average Operating Assets = $3,000,000 + ($650,000 + $410,000) / 2
 Expected Average Operating Assets = $3,530,000
Return on Investment (ROI) = 377,500 / 3,530,000 * 100
 Return on Investment (ROI) = 10.69%
Answer to Question 4.
Expected Sales = $3,450,000 + $575,000 = $4,025,000
Margin = Net Income / Sales * 100
 Margin = 377,500 / 4,025,000 * 100
 Margin = 9.38%
Turnover = Sales / Average Operating Assets
 Turnover = 4,025,000 / 3,530,000
 Turnover = 1.14
ROI = Margin * Turnover
 Return on Investment (ROI) = 9.38%* 1.14
 Return on Investment (ROI) = 10.69%

