Close em Announcements on og 800 2320 1300 1100 5520 Direct
Solution
Material Price Variance = (SR – AR) * Actual Qty
SR = $ 8 per pound
AR = 33948/4140 = $8.2
AQ = 4140
=(8 – 8.2) * 4140 = 828 (U)
Material Quantity Variance = (SQ – AQ) * SR
SQ = 4000 units * 1 = 4000
= (4000 – 4140) * 8 = 1120 (U)
Total Material Variance = Material Price Variance + Material Quantity Variance
= 828 (U) + 1120 (U) = 1948 (U)
Labour Price Variance = (SR – AR) * Actual Hrs
SR = $ 11.60
AR = 92630/7850 = $ 11.8
Actual Hrs = 7850 hrs
=(11.60 – 11.80) * 7850 = 1570 (U)
Labour Quantity Variance = (S Hrs – A Hrs) * SR
S Hrs = 4000 * 2 = 8000
(8000 – 7850) * 11.60 = 1740 (F)
Total Labour Variance = Labour Price Variance + Labour Quantity Variance
= 1570 (U) + 1740 (F) = 170 (F)
(b) Total Overhead Variance :-
Total V. O/H Variance = Std Cost – Actual cost
Std cost = 13 * 4000 = 52000
Actual cost = 67198
= 52000 – 67198 = 15198(U)
Total F. O/H Variance = Std Cost – Actual cost
Std cost = Recovery rate * Actual hrs
Recovery rate = Bdt OH/Bdt hrs
= 61600/11200 = 5.5
Std cost = 5.5 * 7850 = 43175
Actual cost = 30602
= 43175 – 30602 = 12573 (F)
Otal O/H Variance = Total V. O/H Variance + Total F. O/H Variance
= 15198(U) + 12573(F) = 2625 (U)

