Homework Ch1 HW HW Score 8333 667 of 8 pts Brown has asked y
Solution
Energy productivity last year = `1600 /3000 Dozen /BTU
Energy productivity this year = 1600/2750 Dozen/ BTU
Thus, Energy productivity this year / Energy productivity last year = (1600/2750 )/( 1600 / 3000) = 3000/2750 = 1.0909
Therefore. Energy productivity increase = ( 1.0909 – 1 ) x 100 = 9.09 %
ENERGY PRODUCTIVITY INCREASE = 9.09 %
Capital productivity last year = 1600/16000
Capital productivity this year = 1600/19000
Thus capital productivity this year/ Capital productivity last year
= ( 1600/19000)/ ( 1600/16000)
= 16000/ 19000
= 0.8421
Therefore there is reduction in capital productivity
Current productivity = 100 x 0.8421 = 84.21 % of last year’s productivity
Therefore capital productivity increase = 84.21% - 100 % = - 15.79 %
CAPITAL PRODUCTIVITY INCREASE = - 15.79%
Labor productivity last year = 1600 / 350
Labor productivity this year = 1600/ 325
Thus labor productivity this year / Labor productivity last year
= ( 1600 / 325 ) / ( 1600/ 350 )
= 350/325
= 1.0769
Labor productivity increase = ( 1.0769 – 1 ) x 100 = 7.69 %
LABOR PRODUCTIVITY INCREASE = 7.69%
| ENERGY PRODUCTIVITY INCREASE = 9.09 % |
