A 1000 mL solution containing 09014 g of maleic acid MW 1 1
Solution
2)
weak acid = 615 ml of 0.250M
number of moles of weak acid = 0.250M x0.615L= 0.15375 moles
NaOH= 500 ml of 0.130M
number of moles o f NaOH= 0.130Mx0.500L= 0.065 mole
HA + OH- ------------------ H2A + A-
0.15375 0.065 0 0
-0.065 -0.065 0.065
0.08875 0 0.065
ka= 7.41x10^-5
-log(Ka) = -log(7.41x10^-5)
PKa= 4.13
PH= PKa + log[A-]/[HA]
PH= 4.13 + log(0.065/0.08875)
PH= 3.99
3)
HCl= 28.0ml of 0.280M
number of moles of HCl= 0.280Mx0.0280L= 0.00784 moles
a) NaOH= 38.0ml of 0.280M
number of moles of NaOH= 0.280Mx0.038L= 0.01064 moles
number of moles of Base is greater than the acid.
remaining number of moles of OH-= 0.01064 - 0.00784= 0.0028 moles
number of moles of OH- = 0.0028 moles
total volume= 28.0+38.0= 66.0 ml = 0.066L
Concentration of OH-= number of moles/volume = 0.0028 /0.066 = 0.0424M
[OH-] = 0.0424M
-log[OH-] = -log[0.0424]
POH= 1.373
PH+POH= 14
PH=14-POH
PH= 14-1.373= 12.627
PH= 12.63.
b)
number of moles of HCl = 0.00784 moles
NaOH= 18.0ml of 0.380M
number of moles of NaOH= 0.380Mx0.018L= 0.00684 moles
number of moles of Acid greaterthan the base.
remainign number of moles of acid = 0.00784 - 0.00684 =0.001 moles
number of moles of H+ = 0.001 moles
total volume= 28.0+18.0 = 46.0ml= 0.046L
[H+] = 0.001/0.046 =0.0217 M
[H+] = 0.0217M
-log[H+] = -log[0.0217]
PH=1.66

