1 2 pts Calculate the molarity of all the ions present in ea
Solution
(a)
Mass of MgCl2 = 0.100 g.
Molar mass of MgCl2 = 24 + 2 (35.5) = 95 g/mol
Moles of MgCl2 = mass / molar mass = 0.100 / 95.0 = 0.00105 mol
Volume of solution = 100.0 mL = 0.100 L
Molarity of MgCl2 = moles / volume = 0.00105 / 0.100 = 0.0105 M
MgCl2 (aq.) -----------> Mg2+ (aq.) + 2 Cl- (aq.)
[Mg2+] = [MgCl2] = 0.0105 M
[Cl-] = 2 * [MgCl2] = 2 * 0.0105 = 0.0210 M
(b)
Mass of NH4Br = 55.1 mg = 0.0551 g.
Molar mass of NH4Br = 7 + 4 + 80 = 91 g/mol
Moles of NH4Br = mass / molar mass = 0.0551 / 91 = 0.000605 mol
Volume of solution = 500.0 mL = 0.500 L
Molarity of NH4Br = moles / volume = 0.000605 / 0.500 = 0.00121 M
NH4Br (aq.) ------------> NH4+ (aq.) + Br- (aq.)
[NH4+] = [Br-] = [NH4Br] = 0.00121 M
(c)
Mass of Na2S = 6.43 g.
Molar mass of Na2S = 2 (23) + 1 (32) = 78 g/mol
Moles of Na2S = 6.43 / 78 = 0.0824 mol
Volume of solution = 1.00 L
Molarity of Na2S = 0.0824 / 1.00 = 0.0824 M
Na2S (aq.) -------------> 2 Na+ (aq.) + S2- (aq.)
[Na+] = 2 * [Na2S] = 2 * 0.0824 = 0.165 M
[S2-] = [Na2S] = 0.0824 M
(d)
Mass of AlCl3 = 0.610 g.
Molar mass of AlCl3 = 27 + 3 (35.5) = 133.5 g/mol
Moles of AlCl3 = 0.610 / 133.5 = 0.00457 mol
Volume of solution = 250.0 mL = 0.250 L
Molarity of AlCl3 = 0.610 /0.250 = 2.44 M
AlCl3 (aq.) --------------> Al3+ (aq.) + 3 Cl- (aq.)
[Al3+] = [AlCl3] = 2.44 M
[Cl-] = 3 * [AlCl3] = 3 * 2.44 = 7.32 M

