The Griggs Corporation has credit sales of 957600 Total asse
Solution
SOLUTION
GRIGGS Corporation
Balance sheet
Working Notes-
1. Total assets turnover = Sales / Total assets
2.85 = $957,600 / Total assets
Total assets = $957,600 / 2.85 = $336,000
2. Cash to total assets = Cash / Total assets
1.20% = Cash / $336,000
Cash = $336,000 * 1.20% = $4,032
3. Accounts receivable turnover = Sales / Accounts receivable
20 = $957,600/ Accounts receivable
Accounts receivable = $957,600 / 20 = $47,880
4. Inventory turnover = Sales / Inventory
14 = $957,600 /Inventory
Inventory = $957,600 / 14 = $68,400
5. Fixed assets = Total assets - Current assets
= $336,000 - $120,312
= $215,688
Current assets = Accounts receivable + Inventory + Cash
= $47,880 + $68,400 + $4,032 = $120,312
6. Current ratio = Current assets / Current liabilities
1.70 = $120,312/ Current liabilities
Current liabilities = $120,312/ 1.70 = $70,772
7. Debt to total assets = Total debt / Total assets
35% = Total debt / $336,000
Total debt = $336,000*35% = $117,600
8. Long term debt = Total debt - Current debt
= $117,600 - $70,772 = $46,828
| Assets | Amount ($) | Liabilities and stockholder\'s Equity | Amount ($) | 
| Cash | 4,032 | Current debt | 70,772 | 
| Accounts receivable | 47,880 | Long term debt | 46,828 | 
| Inventory | 68,400 | Total debt | 117,600 | 
| Total current assets | 120,312 | Equity (Total assets - Total debt) | 218,400 | 
| Fixed assets | 215,688 | ||
| Total assets | 336,000 | Total debt and stockholder\'s equity | 336,000 | 


