The hourly rate for a certain work center is to be determine
The hourly rate for a certain work center is to be determined based on The following data: direct labor rate = $15.00/hr; applicable factory overhead rate on labor = 35%; capital investment in machine = $200, 000; service life of The machine = 5 years; rate of return = 15%; salvage value in 5 years = zero; and The applicable factory overhead rate on The machine = 40%. The work center will be operated two 8-hr shifts, 250 days per year. Determine The appropriate hourly rate for The work center. If The workload for The cell can only justify a one shift operation, determine The appropriate hourly rate for The work center.
Solution
A) =0.15(1 + 0.15)^5 / (1+0.15)^ 5 -1
= 0.15 * 2.011357 / 2.011357 -1
=0.30170 / 1.011357
=0.2983120
Capital Investment =$200,000 * 0.2983120
=$59,662
Hours = 16 hr per day *250 days per year
=4,000 hr
So, $59,662 /4,000 hr
=$14.92 hr
Finally, Factory over head on machine and Factory over head on labor
$15.00 (1+0.35)+ $14.92 (1+0.40)
=$20.25 + $20.89
=$41.14 per hour
______________________________________________________________________-
B)Capital Investment =$200,000 * 0.2983120
=$59,662
Hours = 8 hr per day *250 days per year
=2,000 hr
So, $59,662 / 2,000 hr
=29.83
$15.00 (1+0.35)+ 29.83 (1+0.40)
=$15*1.35 + 29.83 *1.40
=$20.25 + $41.76
=$62.01 per hour
______________________________________________________________________________
