ACCOUNTING 220 TAKE HOME ASSIGNMENT 1 220 001 4 19 marks Ucl
Solution
a)
Contribution margin ratio = (Sales - Variable expenses) ÷ Sales
=[(1000*480 - 1000*180)/ 1000*480]*100 = (300000/480000)*100 =62.50%
Break even point in unit = Fixed cost/ contribution margin per unit
= 220000/(480-180) = 733 units
Break even point in Dollars = Sales price per unit * Break even point in unit
= 480*733 = $351840
Margin of safety = Total sales – Break even sales in dollars = 480000 - 351840= $128160
Margin of safety percentage (Margin of safety ratio) = Margin of safety in dollars / Total sales
=$128160 /$480000 = 26.70%
=(480000-180000) / (480000-180000-220000) = 3.75
b)
Contribution margin ratio = (Sales - Variable expenses) ÷ Sales
=[(1000*480 - 1000*120)/ 1000*480]*100 = (360000/480000)*100 =75%
Break even point in unit = Fixed cost/ contribution margin per unit
= 280000/(480-120) = 778 units aproximately
Break even point in Dollars = Sales price per unit * Break even point in unit
= 480*778 = $373440
Margin of safety = Total sales – Break even sales in dollars = 480000 - 373440= $106560
Margin of safety percentage (Margin of safety ratio) = Margin of safety in dollars / Total sales
=$106560 /$480000 = 22.20%
= (480000-120000) / (480000-120000-280000) = 4.5
c)
i) If sales remain the same, then Margin of safety ratio wil decrease from 26.70 to 22.20 . Therefore we should not adopt this change
ii) If sales increases, then we should adopt the change as variable cost per unit is only $120 which will increase the contribution per unit and it will also recover the increased amount of fixed cost.
| Degree of operating leverage = | |
| (sales variable costs)/ (sales variable costs fixed costs) |
