ENGINEERING ECONOMY A MATH CAD INSTRUCTOR ESTIMATES THAT STU

{ENGINEERING ECONOMY}

A MATH CAD INSTRUCTOR ESTIMATES THAT STUDIES WILL TAKE 3 HOURS TO COMPLETE THE FIRST ASSIGHNMENT OF MATH PUZZLES < BUT WILL BE ABLE TO IMPROVE AT RATE OF 0.95 FOR THE SECOND ASSIGNMENT (THEY WILL TAKE 5% LESS TIME). IF THEY ARE ABLE TO SUSTAIN THIS RATE OF IMPROVEMENT , HOW LONG WILL STUDIES TAKE TO COMPLETE THE FOURTH ASSIGNMENT AND EIGHT ASSIGNMENT ?

Solution

Fourth Assignment

It reduces up to 2 hour and 34 minutes.

Eighth assignment:

It reduces upto 2 hours and 5 minutes

Explanation:

1 minutes = 60 seconds

60 mintues=1 hour

60sec * 60 min =3,600 seconds per hour

3,600 seconds * 3 =10,800 seconds, completion for first assisgnment

Second assignment

10,800 Seconds * 0.95=10,260 seconds

Third Assignment

10,260 seconds * 0.95 =9,747 Seconds

Fourth Assignment

9,747 Seconds * 0.95 =9,260 Seconds

9,260 Seconds / 60 =154 minutes

so it reduces   to 2 hour and 34 minutes

Fifth assignment

9,260 Seconds * 0.95 = 8,797 Seconds

Sixth assignment

8,797 Seconds * 0.95 = 8,357 seconds

Seventh assignment

8,357 seconds *0.95 =7,939 seconds

Eighth assignment:

7,939 seconds * 0.95 = 7,542 seconds

7,542 seconds / 60 = 126 minutes

126 /60 =2 hours and 5 minutes

it redues upto 2 hours and 5 minutes

_______________________________________________________________________________________

{ENGINEERING ECONOMY} A MATH CAD INSTRUCTOR ESTIMATES THAT STUDIES WILL TAKE 3 HOURS TO COMPLETE THE FIRST ASSIGHNMENT OF MATH PUZZLES < BUT WILL BE ABLE TO

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site