22443 From IE costs per unit if any profit margin on sales b
Solution
a. Total Factory Overheads = Setups + Inspections + Assembly
= 60,000 + 120,000 + 280,000
= 460,000
Total assembly hours = 16,000 +12,000 = 28,000
Single plantwide factory overhead rate = Total Factory Overheads / Total Assembly Hours
= 460,000/ 28,000
= $16.43 (rounded off)
b. Small Lamps overhead cost = $16.43 *16,000 dlhs= 262,880
Factory overhead cost per unit for small lamps = 262,880/3000 = $87.62
Desk Lamps overhead cost = $16.43 *12,000 dlhs= 197,160
Factory overhead cost per unit for desk lamps = 197,160/6000 = $32.86
c.
d. Small Lamps total overhead cost = 8000 *2.5 + 9000 * 5 + 16000 * 11.67
= 251,720
Small Lamps factory overhead cost per unit = 251,720/ 3000 = $83.91
Desk Lamps total overhead cost = 16000 *2.5 + 15000 * 5 + 12000 * 11.67
= 255,040
Desk Lamps factory overhead cost per unit = 255,040/ 6000 = $42.51
e. There is difference in blanket overhead rate method of cost per unit and activity based costing method of cost per unit since in activity based costing costs are assigned as per cost per activity related to a product and traditional costing is on a average overhead rate.
| Activity Pool | Activity Base | Budgeted Amount | Activity Rate ( Budgeted Amount/ Activity Base) | 
| Setups | 24,000 | 60,000 | 2.5 | 
| Inspections | 24,000 | 120,000 | 5 | 
| Assembly | 24,000 | 280,000 | 11.67 | 

