Zzip Company manufactures skateboards which currently sell f
Solution
Solution
Zzip Company
Break-even point in skateboards = fixed cost/contribution margin per skateboard
Contribution margin per skateboard = selling price – variable cost
Selling price per skateboard = $38
Variable cost per skateboard = $22.80
Contribution margin per skateboard = $15.20
Fixed expenses = $480,000
Break-even point in skateboards = $480,000/$15.20 = 31,578 skateboards
Degree of operating leverage = contribution margin/net income
Contribution margin = $608,000
Net income = $128,000
Degree of operating leverage = $608,000/$128,000 = 4.75
B. Determination of the company’s new break-even point in skateboards assuming new plant is built:
When new plant is built,
Variable costs decrease by 40%, hence new variable cost = $22.80 – 40% of $22.80
New variable cost per skateboard = $13.68
New contribution margin = $38 - $13.68 = $24.32
New Fixed expenses = $480,000 + 90% of $480,000 = $912,000
New break-even point in skateboards = $912,000/$24.32 = 37,500 skateboards
Hence, break-even point in skateboards = 37,500
C. Determination of the number of skateboards to be sold to earn the same net income:
Desired number of units to be sold
= (fixed expenses + target profit)/new contribution margin per skateboard
Fixed expenses = $912,000
Target profit = $128,000
New contribution margin per skateboard = $24.32
Desired number of units = (912,000 + 128,000)/24.32
= $1,040,000/$24.32
= 42,763 skateboards
Hence, the company has to sell 42,763 skateboards to earn the same level of net income.
New degree operating leverage = new contribution margin/net income
New contribution margin = $24.32 x 42,763 = $1,039,996
Net income = $128,000
Degree of operating leverage = $1,039,996/$128,000 = 8.12
Calculation of new degree of operating leverage at normal sales level:
New contribution margin = $24.32 x 40,000 skateboards = $972,800
Net income = 128,000
Degree of operating leverage = $972,800/128,000 = 7.6
D.
As a member of the top management, we would favor the construction of new plant.
An increase in degree of automation indicates that a high change in net income with changes in sales units.
Hence, the net income would increase by 2.85 more times with change in sales when the company is automated.
Also, construction of the new plant would reduce variable cost per skateboard by 40%. However, the break-even point in skateboards increases by 5,922 (37,500 – 31,578), which indicates that the company needs to sell an additional 5,922 skateboards to break-even when automation is adopted.
Qualitative factors:

