2 Table 1110 shows the processing times in hours for samples
2. Table 11.10 shows the processing times (in hours) for samples of five home mortgage applications submitted at a financial services company each day for the last 15 days. The company guarantees to its customers that it will process all applications within a 24-hour time period. Based on these standards, calculate process capability indices. Also plot x– and R charts and find out if the process is in control. Briefly explain the results.
| Day | App 1 | App 2 | App 3 | App 4 | App 5 |
| 1 | 14.5 | 11.5 | 15.5 | 13.5 | 9.5 |
| 2 | 12.75 | 12.75 | 8.75 | 10.75 | 13.75 |
| 3 | 15.5 | 17.5 | 21.5 | 18.5 | 14.5 |
| 4 | 6.25 | 10.25 | 10.25 | 6.25 | 9.25 |
| 5 | 10.25 | 10.25 | 6.25 | 9.25 | 12.25 |
| 6 | 22 | 18 | 16 | 15 | 16 |
| 7 | 17.25 | 16.25 | 14.25 | 18.25 | 17.25 |
| 8 | 15.75 | 12.75 | 12.75 | 15.75 | 12.75 |
| 9 | 9.5 | 7.5 | 3.5 | 2.5 | 0.5 |
| 10 | 12 | 9 | 11 | 8 | 12 |
| 11 | 18 | 21 | 23 | 22 | 19 |
| 12 | 11.5 | 11.5 | 10.5 | 9.5 | 13.5 |
| 13 | 22 | 23 | 19 | 18 | 15 |
| 14 | 21.75 | 21.75 | 24.75 | 26.75 | 29.75 |
| 15 | 12 | 9 | 10 | 11 | 10 |
Solution
Average for Application five days samples and Range = Highest number - smallest number
Day1 Average
14.5 + 11.5 +15.5 + 13.5 + 9.5 = 64.5/5=12.9
Range = 15.5 - 9.5= 6
DAy 2=
12.75 + 12.75 + 8.75 + 10.75 + 13.75
=58.75 / 5
=11.75
Range =13.75 - 8.75= 5
Day 3
15.5+ 17.5 + 21.5 + 18.5 + 14.5
=87.5/5
=17.5
Range = 21.5 - 14.5 = 7
Day 4
6.25 + 10.25 + 10.25 + 6.25 +9.25
=42.25/5
=8.45
Range = 10.25 - 6.25 =4
Day 5
=10.25 + 10.25 + 6.25 + 9.25 + 12.25
=48.25 / 5 = 9.65
Range = 12.25 - 6.25 =6
Day 6
= 22 + 18 + 16 + 15 + 16
=87/5
=17.4
Range = 22 - 15 =7
Day 7
= 17.25 + 16.25 + 14.25 + 18.25 + 17.25
=83.25/5=16.65
Range = 18.25 - 14.25 = 4
Day 8
15.75 + 12.75 + 12.75 + 15.75 + 12.75
=69.75 / 5
=13.95
Range = 15.75 - 12.75 =3
Day 9
9.5 + 7.5 + 3.5 + 2.5 + 0.5
=23.5 / 5
4.7
Range = 9.5 - 0.5 =9
Day 10
12 + 9 + 11 + 8 + 12
=52/ 5 =10.4
Range = 12 - 8 = 4
Day 11
18 + 21 + 23 + 22 + 19
=103/5
=20.6
Range = 23- 18 = 5
Day 12
11.5 + 11.5 + 10.5 + 9.5 + 13.5
=56.5/ 5
=11.3
Range = 13.5 - 9.5 = 4
Day 13
22 + 23 + 19 + 18 + 15
= 97 / 5
=19.4
Range = 23 -15 =8
Day 14
21.75 + 21.75+ 24.75 + 26.75 + 29.75
=124.75 / 5
=24.95
Range = 29.75 - 21.75 = 8
Day 15
12 + 9 + 10 + 11 + 10
=52 / 5
=10.4
Range = 12-9 =3
____________________________________________________________________________
step 2
Adding all average to find out X
12.9 + 11.75 + 17.5 + 8.45 + 9.65 + 17.4+ 16.65 + 13.95 + 4.7 + 10.4 + 20.6 +11.3 + 19.4 + 24.95 + 10.4
=210 / 15 = 14
Adding All Range =R Or S.D
6 +5+ 7 + 4 +6 + 7+ 4 + 3 + 9 +4 + 5 + 4 + 8 + 8 + 3 =83/15=5.5
So, x= 14, R = 5.5
Step 3 :
Calculate the control limits of X
UCL =X + A2R
LCL= X - A2R
A2 is derived from the three sigma control limits is 0.56
UCL= X +A2R
= 14 + (0.56 * 5.5)
=14+3.08
=17.08
LCL=X – A2R
=14 - (0.56 * 5.5)
= 14 - 3.08
=10.92
Control limits of R
UCL =D4 R
LCL=D3 R
D3 and DR are derived from control limit 0 and 2.08
UCL = 2.08 * 5.5
=11.44
LCL= D3 R
0 * 5.5 = 0
___________________________________________________________________
Calculate cpk
CPK=X – LSL / 3 S.D ; USL – X /3 S.D
= 14 – 0 / 3* 5.5; 11.44 – 14 / 3 * 5.5
=14 / 16.5 ;2.56 / 16.5
=0.85 : - 0.16
Minimum value should be taken = -0.16 for theis process.
NOTE:
X=mean
S.D= Standard deviation
___________________________________________________________________________________________



