E110 Manufacturing cost data for Copa Company are presented
Solution
Answer:
Case-A
Case-B
case-C
Direct materials used
92150
68400
130,000
Direct labor
57000
86000
21,700
Manufacturing overhead
46500
81600
102000
Total manufacturing costs
195650
236000
253700
Work in process 1/1/17
25850
16500
83300
Total cost of work in process
221500
252500
337000
Work in process 13/31/17
36225
11,000
70,000
Cost of goods manufactured
185275
241,500
267,000
Working notes for the answer:
1
a= Direct materials used
=195650-57000-46500
=92150
2
b= Work in process 1/1/17
=221500-195600
=25850
3=C
=221500-185275
=36225
4
d= Total manufacturing costs
=68400+86000+81600
=236000
5
e= Total cost of work in process
=236000+16500
=252500
6
f= Cost of goods manufactured
=252500-11000
=241500
7
g= Direct labor
=253700-130,000-102,000
=21700
8
h= Work in process 1/1/17
=337000-253700
=83300
9
i= Cost of goods manufactured
=337000-70,000
=267,000
| Case-A | Case-B | case-C | |
| Direct materials used | 92150 | 68400 | 130,000 |
| Direct labor | 57000 | 86000 | 21,700 |
| Manufacturing overhead | 46500 | 81600 | 102000 |
| Total manufacturing costs | 195650 | 236000 | 253700 |
| Work in process 1/1/17 | 25850 | 16500 | 83300 |
| Total cost of work in process | 221500 | 252500 | 337000 |
| Work in process 13/31/17 | 36225 | 11,000 | 70,000 |
| Cost of goods manufactured | 185275 | 241,500 | 267,000 |


