Calculate the payback period and discounted payback period f

Calculate the payback period and discounted payback period for following After Tax Cash Flow, assuming minimum discount rate of 6%. Please show your work and include all the required equations.

Year 0 1 2 3 4 5 6 7 8
ATCF -5,000 -4,000 2,000 2,000 1,800 1,800 1,800 1,600 1,600

Solution

Payback period is the number of years taken by the cash inflows to re-earn the invested amount invested initially. Discounted payback period also takes time value of money into account and is the number of years taken by the discounted cash inflows to re-earn the invested amount invested initially.

Payback Period

In such questions, we first need to calculate the cumulative cash flows, which is nothing but cashflows accumulated till date.

ATCF

Cumulative Cashflows

0

(5,000)

(5,000)

1

(4,000)

= -5000 + -4000 = (9,000)

2

2,000

= -9000 + 2000 = (7,000)

3

2,000

= -7000 + 2000 = (5,000)

4

1,800

= -5000 +1800 = (3,200)

5

1,800

=-3200 +1800 = (1,400)

6

1,800

= -1400 + 1800 = 400

7

1,600

= 400 + 1600 = 2,000

8

1,600

= 2000 + 1600 = 3,600

Now, when the cumulative cash flow turns 0, that is the point of payback, which in this question would be between Year 5 and Year 6.

In Year 5, total cumulative cash flow was -1400. That means 1400 more of cash inflow is required to have cumulative cash flow as 0.

Fraction of Year = Amount remaining to re-earn total invested amount in Year 5/Amount of cash inflow in Year 6 = 1400/1800 = 0.78 year

Total payback = 5 + 0.78 year = 5.78 years

We will now calculate discounted payback similarly, for which we first need to calculate discounted cash flows.:

ATCF

Discounted cash flow

Cumulative Cashflows

0

(5,000)

= -5000/(1 + 0.06)^0 = (5,000)

(5,000)

1

(4,000)

= -4000/(1 + 0.06)^1 = (3,774)

(8,774)

2

2,000

= 2000/(1 + 0.06)^2 = 1,780

(6,994)

3

2,000

= 2000/(1 + 0.06)^3 = 1,679

(5,314)

4

1,800

= 1800/(1 + 0.06)^4 = 1,426

(3,889)

5

1,800

= 1800/(1 + 0.06)^5 = 1,345

(2,544)

6

1,800

= 1800/(1 + 0.06)^6 = 1,269

(1,275)

7

1,600

= 1600/(1 + 0.06)^7 = 1,064

(210)

8

1,600

= 1600/(1 + 0.06)^8 = 1,004

793

Now, when the cumulative cash flow turns 0, that is the point of discounted payback, which in this question would be between Year 7 and Year 8.

In Year 7, total cumulative cash flow was -210. That means 210 more of cash inflow is required to have cumulative cash flow as 0.

Fraction of year = 210/1004 = 0.21 year

Discounted payback = 7 + 0.21 years = 7.21 years.

ATCF

Cumulative Cashflows

0

(5,000)

(5,000)

1

(4,000)

= -5000 + -4000 = (9,000)

2

2,000

= -9000 + 2000 = (7,000)

3

2,000

= -7000 + 2000 = (5,000)

4

1,800

= -5000 +1800 = (3,200)

5

1,800

=-3200 +1800 = (1,400)

6

1,800

= -1400 + 1800 = 400

7

1,600

= 400 + 1600 = 2,000

8

1,600

= 2000 + 1600 = 3,600

Calculate the payback period and discounted payback period for following After Tax Cash Flow, assuming minimum discount rate of 6%. Please show your work and in
Calculate the payback period and discounted payback period for following After Tax Cash Flow, assuming minimum discount rate of 6%. Please show your work and in
Calculate the payback period and discounted payback period for following After Tax Cash Flow, assuming minimum discount rate of 6%. Please show your work and in

Get Help Now

Submit a Take Down Notice

Tutor
Tutor: Dr Jack
Most rated tutor on our site