llowing Simans Co uses a periodic inventory system The purch
Solution
List of Formulas used:
1. Cost of goods sold = Opening Inventory+Purchase Cost-Closing Inventory
2. Gross Profit = Sales-Cost of goods sold
Using Information form the Question
1. cost of opening inventory= 400*8=$3200
2. total Purchase Cost= 600*10+700*12+300*14=$18600
3.closing inventory (units) = Acquired- sold=2000-1500=500
4.sales= 1500units@20=$30000
Intrepretations:
1. FIFO = First In First Out i.e the goods which are bought previously(old) would be sold first therefore only the goods which are bought last (new) would form part of closing inventory.
2.LIFO= Last in First Out i.e the goods which are bought last (new) would be sold first therefore only the goods which are bought first (old) would form part of closing inventory.
FOR ANSWER NO. 3,4 & 7
Answer 4.) Using Intrepratation 1.)Cost of closing stock= cost of units left after selling 1500 Units Chronologically. i.e cost of 300 units purchased on Oct 23, (300*14=$4200) & 200 units purchased on Aug 11, (200*12=$2400).
Therefore total cost of closing inventory as per FIFO= $4200+$2400=$6600.
Answer 3.) Cost of Goods Sold{Fomula 1}= $3200(Info.1.)+$18600(Info.2.)-$6600(as per Ans. 4.)
=$3200+$18600-$6600= $15200
Answer 7.) Gross Profit{Formula 2}=$30000(Info.4)-$15200(as per Ans. 3.)
=$30000-$15200=$14800
FOR ANSWER NO 1,2 &6
Answer 2.) Cost of closing Inventory = using intrepretation 2. i.e old goods would form part of closing stock out of 500 units,,400units form Jan1.($400*8=$3200) &100 units from Apr 18 ($100*10)
Cost of Closing inventory= $3200+$1000=$4200
Answer 1.)Cost of Goods Sold{Fomula 1}= $3200(Info.1.)+$18600(Info.2.)-$4200(as per Ans. 2.)
=$3200+$18600-$4200= $17600.
Answer 6.) Gross Profit{Formula 2}=$30000(Info.4)-$17600(as per Ans. 1.)
=$30000-$17600=$12400
For Answer No. 5
Average Cost Method
Cost of Inventory at any point of time = Opeing Inventory+Purchase Cost/ No. of units held at time
Assumption used :1500 units are sold after Oct 23,
Units held on Oct 23,= 400+600+700+300=2000
Average cost of Inventory on Oct23,=$3200(Info1.)+18600(Info 2.)/2000.....as above
=$3200+$18600/2000= $21800/2000= $10.9 per unit
units held at the year end=2000-1500= 500units
Cost of Closing Inventory as per avg. cost method= 500*10.9(from above)= $5450.......(A)
Cost of Goods Sold{formula 1.)=$3200(Info1.)+$18600(Info2.)-$5450(From (A))
=$3200+$18600-$5450=$16350
Answer 8.) Option (c) LIFO as explained earlier As per LIFO Method i.e last in First Out i.e new goods would be sold first, therefore current acquisition forms part of cost of goods sold.
Answer 9.) Option (b) FIFO as given in event of falling prices if FIFO method is used i.e old goods would be sold first and new goods of reduced prices would form part of closing inventory, the closing inventory would be lower, therefore our Gross Profit & Net Profit would be lower and Hence Income Tax Expense would be Lower.

