110 Search E45 Assigning Costs Using Activity Proportions IL
Solution
Product
A
B
C
Total
Number of machine hours
35,000
45,000
10,500
90,500
Number of design hours
3,700
2,050
3,500
9,250
Number of batches
40
170
280
490
Activity Cost Pools
Total cost of pools
Product A
Product B
Product C
Machining
$ 398,200
$ 154,000
$ 198,000
$ 46,200
Designing cost
$ 89,725
$ 35,890
$ 19,885
$ 33,950
Setup cost
$ 70,413
$ 5,748
$ 24,429
$ 40,236
Total
$ 558,338
$ 195,638
$ 242,314
$ 120,386
Explanation:
Machining overhead cost per hour = Total cost pools/total cost driver = $ 398,200/90,500 = $ 4.4
Designing overhead cost per hour = $ 89,725/9,250 = $ 9.7
Setup overhead cost per batch = $ 70,413/490 = $ 143.7
For Product A:
Machining overhead cost = $ 4.4 x 35,000 = $ 154,000
Designing overhead cost = $ 9.7 x 3,700 = $ 35,890
Setup overhead cost = $ 143.7 x 40 = $ 5,748
For Product B:
Machining overhead = $ 4.4 x 45,000 = $ 198,000
Designing overhead cost = $ 9.7 x 2,050 = $ 19,885
Setup overhead cost = $ 143.7 x 170 = $ 24,429
For Product C:
Machining overhead = $ 4.4 x 10,500 = $ 46,200
Designing overhead cost = $ 9.7 x 3,500 = $ 33,950
Setup overhead cost = $ 143.7 x 280 = $ 40,236
| Product | A | B | C | Total |
| Number of machine hours | 35,000 | 45,000 | 10,500 | 90,500 |
| Number of design hours | 3,700 | 2,050 | 3,500 | 9,250 |
| Number of batches | 40 | 170 | 280 | 490 |


